برای حفظ امنیت در سفر این ۴ نکته را فراموش نکنید

۱. رعایت کردن اصول

بسیاری از مسافران هنگامی که به جمع آوری لباس و لوازم آرایش می رسند، به فکر بسته بندی سبک می افتند اما این در مورد تلفن‌های هوشمند و داده‌های شخصی نیز صدق می‌کند. در اینجا نحوه‌ی ساده‌ی بسته بندی مطرح می‌شود:

اسناد و مدارکی که مربوط به کسب و کار شما می‌شود و در مسافرت به آنها نیازی نخواهید داشت را از لیست بسته بندی حذف کنید. برداشتن کارت‌های اعتباری و مدارک شناسایی را محدود کنید، زیرا به همه‌ی آنها احتیاج نخواهید داشت. تنها چیزهایی که مورد نیازتان است را بردارید. امکان استفاده از تلفن همراه و لپ تاپ‌های یکبار مصرف را بررسی کنید به خصوص اگر مدیر، مدیر اجرایی هستید یا در کسب و کار خود اطلاعات محرمانه‌ای را جا به جا می‌کنید. وصل شدن به دستگاههای بیرون برای بررسی این اطلاعات اصلا کار درستی نیست. پس اگر سفر شما کاری‌ست، به این موارد توجه کنید.

۲. وسایل و ابزار

این قسمت صحبت در رابطه با اطلاعات شخصی و یا اطلاعات کسب و کاراست که با رعایت چند نکته ی فیزیکی ساده دستگاه‌ها و داده‌های مهم که اقلب پرهزینه نیز هستند، حفظ می‌شوند.

آیا شما جزء افرادی هستید که دستگاه خود را در ملاء عام حتی برای چند لحظه ترک می‌کنید؟ مثلا برای گرفتن نوشیدنی، لپ تاپ یا تلفن همراهتان را روی میز قرار می‌دهید، تنها برای چند دقیقه. باید توجه داشته باشید که دزدها فرصت طلب هستند و این عمل شما بسیار وسوسه انگیز است. حتی دزدهای بی‌پروایی هم وجود دارند که تلفن همراه را هنگام صحبت کردن از دست شخص می‌کشند و در جمعیت گم می‌شوند. هنگامی که از آن استفاده نمی‌کنید و یا حتی زمانی که استفاده می‌کنید، می‌توانید آنرا در جیب لباستان قرار داده و با سیم‌های اتصالی صحبت کنید. از این طریق در جاهای شلوغ از آن محافظت کرده‌اید.

همیشه حافظه‌ی دستگاه‌ها را نزد خود نگه دارید در جای امن، زیرا اتاق‌های هتل نیز امن نیستند. بسیاری از اشخاص چمدان‌ها و وسیله‌های شخصیشان را در اتاق در معرض دید و دسترسی می‌گذارند اما باید به این مسئله که خدمتکاران زمانی که شما در اتاق نیستید برای نظافت به آنجا می‌روند توجه داشته باشید.

۳. هوشمندانه به اشتراک بگذارید

امروزه چک خودکار اکثر تلفن‌های هوشمند فعال است و با جا به جایی مکان، محل دقیق حضور شما مشخص می‌شود. برخی از اشخاص نیز با گرفتن عکس و به اشتراک گذاشتن آن در صفحه‌های اجتماعی به اطلاع همگان می‌رسانند که در مسافرات به سر می‌برند و محل کار یا خانه‌شان در حال حاضر خالی است. کلاهبردان و مجرمان همیشه در کمین هستند و با بررسی کوچکترین اطلاعات ممکن است اتفاق بدی را برای شما رقم بزنند. به اشتراک گذاشتن عکس را بعد از سفر هم می‌توانید انجام دهید.

در مورد اتصالات بلوتوث مراقب باشید. با اشخاصی که نمی‌شناسید و یا اگر حتی اطلاعات مهمی در تلفن‌تان دارید، به هیچ عنوان با کسی اتصال برقرار نکنید. بعضی از افراد با برقراری فقط یک اتصال تمامی اطلاعات ذخیره شده در تلفتان را تخلیه می‌کنند.

۴. در مورد اینترنت های وای فای محتاط باشید<

بسیاری از مردم تنظیم تلفن‌های خود را برای پیدا کردن و اتصال به شبکه های وای فای را روشن می‌گذارند و با در دسترس بودن اینترنت سریعا به آن وصل می‌شوند اما نمی‌دانند که با این کار خود را در معرض چه خطرهایی قرار می‌دهند. کلاهبرداران یکسری اینترنت‌های همراه با با نام‌هایی مانند فرودگاه، کافه ها و ... راه اندازی می‌کنند و به محض ارتباط برقرار کردن شما، اطلاعات شما را تخلیه می‌کنند، پس حواستان را کاملا جمع کنید. اینترنت‌های بدون رمز ممکن است دردسر ساز باشند. اگر مثلا در فرودگاه هستید از یک کارمند برای اتصال و نام دقیق آن بپرسید. برخی از افراد با اتصال به این وای فای‌ها، کارهای بانکی خود ر انجام می‌دهند. این کار کاملا اشتباه است. مخصوصا اگر در سفر هستید از انجام این کارها اجتناب کنید.

  • دسته بندی: راهنمای مسافرت
  • تاریخ: 25 اردیبهشت 1396
  • منبع خبر: فردا نیوز