چمدان, سفر

روش های نگهداری چمدان مسافرتی

روش های نگهداری چمدان مسافرتی

محافظت و نگهداری چمدان یکی از مواردی است که خیلی از افراد نسبت به آن بی توجه هستند. اگرچه چمدان های مسافرتی از جمله وسایلی هستند که به طور مداوم با آن ها سر و کار نداریم و در واقع ممکن است بر حسب شرایط کاری و زندگی خود حتی برای سال ها، سراغ چمدانمان نرویم. اما این بدان معنا نیست که رسیدگی و مراقبت از آن را فراموش کنیم.

نگهداری از چمدان روش های متنوع و خاص خودش را دارد. اگر روش های افزایش عمر چمدان را ندانیم؛ مجبوریم به فکر خرید چمدان جدید باشیم. این ایده خوبی نیست که از چمدان استفاده کنیم و بعد درب آن را ببندیم و کنار گذاریم. همانطور که پیش تر هم گفتیم چمدان نیاز به نگهداری و رسیدگی هایی دارد. نوع سفر عامل تعیین کننده‌ در راهنمای خرید چمدان با ویژگی‌ های مناسب است

حال در مقاله حاضر قصد داریم به صورت اختصاصی و جامع نکاتی را شرح دهیم که در نهایت راهنمای شما در حفظ و نگهداری بهتر و بهینه تر چمدانتان باشد. همچنین به سوالات چگونه طول عمر چمدان خود را افزایش دهیم و چگونه از چمدان خود مراقبت کنیم ؟ پاسخ خواهیم داد. لازم به ذکر است که رعایت این نکات تاثیر مثبت و قابل توجهی در طول عمر پایدار و کارایی منحصر به فرد چمدان خواهد داشت بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

روش های ساده برای نگهداری از چمدان

برای نگهداری و مراقبت از چمدان خود، می‌توانید از روش‌های ساده‌ای استفاده کنید. در زیر روش های ساده برای نگهداری از چمدان ذکر می کنیم.

روش هایی ساده برای نگهداری از چمدان

تمیز و خشک نگه داشتن

پس از استفاده از چمدان خود، مطمئن شوید که آن را تمیز و خشک کرده اید. این کار به جلوگیری از رشد قارچ و آلودگی آن کمک می‌کند. در صورتی که تصمیم به مراقبت از چمدان و ساک مسافرتی گرفتید؛ شستشوی چمدان را در اولویت کارهایتان قرار دهید.

تمیز و خشک نگه داشتن چمدان

استفاده از پوشش محافظ

برای جلوگیری از خراشیدگی و آسیب به چمدان، می‌توانید از پوشش محافظی مانند غلاف چمدان یا کاور استفاده کنید. این پوشش‌ها معمولاً از مواد مقاوم در برابر ضربه ساخته شده‌اند و می‌توانند چمدان را در برابر خراش‌ها و آسیب‌های خارجی محافظت کنند.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه کاور چمدان چیست؟ مراجعه کنید.

استفاده از چمدان‌های مکمل

یکی از روش هایی ساده برای نگهداری از چمدان استفاده از چمدان عروس و داماد یا چمدانی با اندازه کوچک که درون چمدان اصلی جا می‌شود، است. این چمدان‌های مکمل می‌توانند بهترین حالت ممکن را برای محافظت از اجناس داخل چمدان فراهم کنند و از جابجایی غیر ضروری آنها جلوگیری کنند. هر زمان بسته به مسافرتی که می خواهید بروید می توانید یکی از آنها یا هردوی آنها را انتخاب کنید.

روش های نگهداری از چمدان

بسته‌بندی مناسب

هنگام قرار دادن اجناس درون چمدان، از بسته‌بندی مناسب استفاده کنید. این شامل استفاده از بسته‌بندی هوا‌بندی برای محافظت از اجناس شکننده و استفاده از پلاستیک‌های محافظ برای جدا کردن اجناس مایع از بقیه بخش‌های چمدان می‌شود.

جدا کردن اجناس شکننده

اگر اجناس شکننده دارید، آنها را از بقیه اجناس جدا کنید. از کاست‌ها و بسته‌بندی‌های مناسب برای جدا کردن آنها استفاده کنید و مطمئن شوید که در طی حرکت و جابجایی چمدان، با هم تماس پیدا نمی‌کنند.

استفاده از قفل‌های محافظ

برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به چمدان،علاوه بر قفل tsa از قفل‌های محافظ نیز استفاده کنید. این قفل‌ها می‌توانند از جرایم سرقت و باز کردن غیرمجاز چمدان جلوگیری کنند.

قفل‌های محافظ چمدان

جاگذاری مرتب

اجناس را به طور مرتب و منظم درون چمدان قرار دهید تا به بهترین شکل نگهداری از چمدان تان را انجام دهید. استفاده از بسته‌بندی‌های جداگانه برای هر نوع اجناس و استفاده از پارچه‌های جداگانه برای جدا کردن لباس‌ها و اجناس می‌تواند به شما کمک کند تا چمدان را به طور مرتب و سازمان‌دهی شده مرتب کنید.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه تا کردن لباس برای چمدان مراجعه کنید.

جاگذاری مرتب چمدان

عدم پر کردن چمدان به حداکثر ظرفیت

بهتر است چمدان را به حداکثر ظرفیت آن پر نکنید. با کم کردن بار چمدان، احتمال آسیب دیدن اجناس درون آن کاهش می‌یابد و همچنین برای جا دادن اشیا اضافی که در سفر اکتساب کرده‌اید، فضای کافی را دارا می‌شود.

روش نگهداری از چمدان

محافظت از محتویات شکننده

اگر درون چمدان اجناس شکننده دارید، مطمئن شوید که آنها درون ضربه‌گیرها، پارچه‌های نرم و یا قلاب‌های محافظ قرار دارند. این اقدامات می‌توانند از آسیب‌دهی به اجناس شکننده جلوگیری کنند.

مراقبت در حمل و نقل

در هنگام حمل و نقل چمدان، مراقبت کنید که با ضربه‌ها و سقوط‌های سنگین مواجه نشود. ممکن است برای جابجایی چمدان از سیستم‌های حمل و نقل محافظ مانند دستگیره‌ها، چرخ‌ها و روکش‌های محافظ استفاده کنید.

با رعایت این روش‌های نگهداری از چمدان، شما می‌توانید از چمدان خود به خوبی نگهداری کنید و از محتویات آن در طول سفرهای خود بهره‌برداری کنید.

حمل و نقل چمدان

چگونه طول عمر چمدان خود را  افزایش دهیم؟

یکی از روش های افزایش عمر چمدان خالی نذاشتن چمدان است. خالی بودن قسمتی از چمدان سبب حرکت وسایل در چمدان می شود و وسایل روی هم می لغزند و همین امر ممکن است باعث خراب شدن وسایل و یا حتی چمدان شود. برای پیشگیری از این اتفاق سایز مناسب چمدان را انتخاب کنید و از خرید چمدان های بزرگ تر از نیاز خود دوری کنید. نگهداری از چمدان در سفر نیز باید انجام شود مثلا از دسته ترولی چمدان برای بلند کردن استفاده نکنید. در هنگام بلند کردن چمدان چهار چرخ از دسته اصلی آن استفاده کرده و همانطور که احتمالا می دانید دسته ترولی برای حمل چمدان روی چرخ ها است برای بلند کردن چمدان دسته اصلی در قسمت  کناری ان است.

یکی از مهم ترین روش های افزایش عمر چمدان استفاده از کاور چمدان است. در طول سفر چمدان ها مکرر جابه جا می شوند و امکان ضربه خوردن و مورد سایش و مواد آلوده قرار گرفتن است؛ به همین دلیل استفاده از کاور سبب می شود چمدان مورد آسیب کمتری قرار گیرد.

نحوه نگهداری از انواع چمدان مسافرتی

نگهداری از انواع چمدان مسافرتی

اگرچه کلیه چمدان ها از شرایط نگهداری تقریباً یکسانی برخوردار هستند اما برخی از آن ها متناسب با جنسی که دارند به مراقبت متفاوتی نیاز دارند. که به سه مورد از مهم ترین آن ها در زیر اشاره می‌کنیم.

نگهداری چمدان پلی استر

چمدان های مسافرتی که از ترکیبات پارچه پلی استر ساخته شده اند، علاوه بر انعطاف پذیری بالا در برابر آسیب های جانبی نظیر خط و خش و ضربات مقاومت نسبتا پایداری دارند. با این حال جهت جلوگیری از پوسیدگی و زنگ زدگی هنگام تمیز کردن به جای شستشو از روش اسپری آب یا محلولی از آب و صابون و پاک کردن به واسطه یک پارچه نرم و پاکیزه بهره مند شوید. همینطور در زمان تمیز کردن چمدان های پلی استر بهتر است محفظه داخلی نیز همزمان با بدنه بیرونی تمیز شود تا حالت دو رنگ در چمدان به وجود نیاید.

چمدان پلی استر

نگهداری چمدان چرمی

اگرچه توصیه می‌شود که در صورت تمایل به استفاده از چمدان های چرم، هنگام خرید، چمدان دارای چرم با کیفیت بالا را خریداری کنید.‌(هر چه مرغوبیت و کیفیت چرم بالاتر باشد، مقاومت آن در برابر آب،‌ رطوبت و سایش بیشتر است) با این حال اگر جنس چمدانتان از چرم است پیشنهاد می‌کنیم که از محلول آب و یک تکه پارچه یا پنبه لطیف استفاده کنید. در نظر داشته باشید که شستشوی چمدان های چرم به وسیله مواد شوینده مخصوص چمدان های نایلونی و پلی استر بسیار آسیب زا خواهد بود.

چمدان چرمی

چمدان های نایلونی و نایلون بالستیک

در نگهداری از این جنس چمدان ها باید گفت که به دلیل کاربرد الیاف و جنس پلاستیک در مقایسه با سایر جنس ها،‌ نیازمند مراقبت بیشتری هستند چرا که خیلی زود گرد و غبار، رطوبت و سایر آلاینده ها را به خود جذب می‌کنند. این چمدان را به راحتی می‌توانید با آب شستشو دهید فقط هنگام شستن مراقب باشید که از شوینده های حاوی مواد شیمیایی استفاده نکنید.

راهنمای کلی نگهداری چمدان های مسافرتی

راهنمای نگهداری چمدان های مسافرتی

مواردی که لازم است در نگهداری چمدان مسافرتی مورد توجه قرار دهید نکات زیر است. عمل به این نکته ها طبیعتاً مزیت هایی همچون افزایش طول عمر، کارایی مفید و استاندارد و صرفه جویی در هزینه را به دنبال خواهد داشت.

بستن زیپ اکسپند و خالی نبودن چمدان

یکی از عواملی که تاثیر قابلی توجهی در سالم بودن چمدان شما برای طولانی مدت خواهد داشت، بستن زیپ های اکسپند یا افزایش حجم است. زیپ های اکسپند به زیپ هایی گفته می‌شود که کارایی اضافه کردن فضای بیشتری (در صورت زیاد بودن لوازم) دارند این زیپ ها درون اکثر چمدان های مسافرتی از هر نوع و جنسی تعبیه شده است. باز بودن این زیپ ها در مواقع غیرضروری به مدت مداوم می‌تواند باعث آسیب دیدن تدریجی چمدان شود. از این جهت تنها زمانی که باری بیش از حد ظرفیت دارید آن ها را باز کنید.

مورد دیگر که می‌تواند طول عمر چمدانتان را به شدت کاهش دهد، خالی بودن بخشی از چمدان در هنگام سفر است. در حقیقت، بهتر است هنگام خرید چمدان متناسب با میزان ملزومات خود و با ظرفیت و حجم استاندارد انتخاب کنید چرا که اگر به طور پیوسته بخش از چمدانی خالی باشد به دلیل تکان خوردن مداوم ملزومات برخورد آن ها با یکدیگر و فضای چمدان، محفظه داخلی چمدان نیز آسیب پذیر می‌شود.

زیپ چمدان

استفاده از چهار چرخ چمدان و بستن کمربند داخلی

اگر ساختار چمدان شما به گونه ای است که از چهار چرخ برخوردار است به هیچ وجه هنگام حمل و جا به جایی تمام وزن را بر روی دو چرخ قرار ندهید. چرا که با توجه طراحی چمدان حمل چمدان از طریق دو چرخ غیراستاندارد خواهد بود و در درازمدت دو چرخ زیاد استفاده شده از بین خواهند رفت.

همه چمدان ها درون خود از دو کمربند غالباً به صورت ضربدری برخوردار هستند که ضروری است بعد از بسته بندی و چیدمان وسایل، برای فیکس شدن و عدم تکان در حین حرکت ملزومات آن را ببندید. نبستن این کمربندها نیز صدمه تدریجی چمدان را به دنبال خواهد داشت.

چهار چرخ چمدان

کاربرد کاور در نگهداری چمدان چیست؟

کاور چمدان

از دیگر موارد فوق العاده با اهمیت و تاثیرگذار بر افزایش کارایی و عملکرد طولانی مدت و بهینه چمدان های مسافرتی کاور است. اگرچه اکثر چمدان های موجود در بازار دارای قابلیت ضد آب هستند اما لازم به ذکر است که شما در طول سفر خود، حرکت و جا به جایی زیادی خواهید داشت که طبیعتاً مستعد ضربات و خط و خش برای بدنه بیرونی چمدانتان خواهد بود.

بر این اساس، ایمن ترین روش که هم مزیت حفظ زیبایی و سالم بودن چمدان و هم عدم نیاز به شستشوی آن را به همراه خواهد داشت بهره بردن از کاور چمدان است که هزینه چندان زیادی هم در بر ندارد.

عدم استفاده از دسته ترولی

در اغلب چمدان های چهار چرخ و دارای کیفیت بالا علاوه بر دسته ترولی (صرف جهت کشیدن در زمان حرکت چمدان بر روی چهار چرخ) دسته دیگری تحت عنوان دسته اصلی در بغل یا کنار چمدان طراحی شده است که باید در مواقع حمل یا بلند کردن چمدان از آن بهره ببرید. بنابراین به هیچ وجه از دسته ترولی جهت بلند کردن چمدان استفاده نکنید.

دسته ترولی چمدان

چیدمان متعادل و یکسان وسایل در چمدان

برای نگهداری چمدان به صورت با کیفیت توصیه می‌شود که هنگام بسته بندی ملزوماتتان، چیدمان را به گونه ای انجام دهید که سنگینی وزن تنها در یک بخش یا گوشه از چمدان نباشد. سعی کنید لوازم سنگین را در وسط بچیند طوری که وزن آن ها به همه جای چمدان تقسیم شود. سنگین بودن یک طرف باعث می‌شود که با کوچک ترین ضربه چمدان پاره یا شکسته شود.

تمیز کردن چرخ ها بعد از سفر

اگر قصد دارید بهره مندی طولانی مدت و در عین کاربردی از چمدان خود داشته باشید و از طرف دیگر برای سال های زیاد نیازمند صرف هزینه برای خرید چمدان نشوید. لازم است که بعد از هر بار سفر تمام بخش های چمدان را تمیز و از آلاینده ها پاکسازی کنید. یکی از مهم ترین بخش ها چرخ های چمدان است. کثیف بودن چرخ ها برای طولانی مدت منجر به زنگ زدگی و در نتیجه قفل و خراب شدن می‌شود که در سفر بعدی با عدم حرکت و چرخش آن ها مواجه خواهید شد.

تمیز کردن چرخ های چمدان

روغن کاری امکانات چمدان

از دیگر عوامل موثر در نگهداری بهینه چمدان، بررسی و روغن کاری دوره برخی از امکانات و قابلیت های چمدان نظیر چرخ‌ها، دستگیره (در صورت فلزی بودن)، زیپ‌ها و قفل‌های چمدان است. این اقدام باعث می‌شود که عملکرد قطعات فوق مثل روز اولشان باشد و در واقع مانع از سفت شدن یا به سختی حرکت کردن آن‌ها بعد از استفاده نکردن طولانی مدت می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله به انواع روش های محافظت و نگهداری چمدان اشاره شد و موارد مختلف برای حفاظت از نوع های مختلف چمدان نیز به طور کامل مورد بررسی قرار گرفت. امیدواریم که با مطالعه این مقاله اکولاک ایران بتوانید به بهترین شکل ممکن از چمدانتان نگهداری و محاظفت کنید. همچنین برای خرید چمدان مورد نیاز خود، کوله پشتی و کیف پاسپورتی گردنی و همچنین اطلاع از قیمت چمدان های مسافرتی و دیگر محصولات می توانید از سایت echolac بهره ببرید.

4/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه در “روش های نگهداری چمدان مسافرتی

  1. وحید دانا گفت:

    هر مدل چمدانی کاور داره؟
    قیمت چمدان مدل پلی استر بیشتره یا چمدان چرمی ؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *