سفر

وسایل ممنوعه در پرواز شامل چه مواردی می شوند؟

وسایل ممنوعه در پرواز

وسایل ممنوعه در پرواز شامل موارد مختلفی می شود که آشنایی با آن ها به شما در بستن چمدان و جلوگیری از ایجاد هرگونه مشکل و تنشی در فرودگاه کمک می کند. حمل و نقل هوایی به عنوان یکی از راه‌ های مهم و پراهمیت جابجایی افراد و بار در سراسر جهان، همواره توجه ویژه ‌ای به مسائل امنیتی داشته است. به منظور حفاظت از سلامت و امنیت مسافران و جلوگیری از وقوع رخدادهای ناخوشایند، قوانین و مقررات دقیقی برای اجرای امنیت در پروازهای هوایی تدوین شده است.

یکی از مسائل مهم که در این حوزه توجه ویژه ‌ای به آن شده است، تعیین لیست اشیا ممنوعه‌ در پرواز و کابین هواپیما است. وسایل غیر مجاز در هواپیما، به آن دسته از اشیاء یا مواد اطلاق می‌ شود که در جمله ممنوعیت ‌ها و محدودیت ‌های امنیتی در پروازها قرار می ‌گیرند و می ‌توانند به سلامت و امنیت هواپیما و مسافران آسیب برسانند.

هدف اصلی از ممنوعیت وسایل خاص در پروازها، جلوگیری از حمل اشیاء و موادی است که می ‌توانند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم خطر و تهدید جدی برای امنیت پروازها و مسافران به وجود آورند. بنابراین، هر فردی که قصد سفر با هواپیما دارد، باید با لیست وسایل ممنوعه در پرواز خارجی و داخلی آشنا شده و از حمل هر گونه اقلام غیرمجاز خودداری کند.

در این مقاله، به بررسی جزئیات وسایل ممنوعه در پروازهای هوایی می‌ پردازیم. آگاهی از وسایل ممنوعه در پروازها به مسافران کمک خواهد کرد تا آن ها را از لیست خرید و بسته ‌بندی قبل از سفر خارج کنند و در نتیجه، فرآیند سفر خود را به‌ طور سریع و بدون مشکلات امنیتی پیش ببرند. این موضوع خصوصا برای افرادی که دچار ترس از پرواز هستند می تواند بسیار کمک کننده باشد زیرا دیگر قبل از پرواز هیچ تنش و استرس اضافه ای به آن ها وارد نخواهد شد.

وسایل ممنوعه در پرواز خارجی

وسایل ممنوعه در پرواز خارجی کدامند؟

در پروازهای خارجی، لیستی از وسایل ممنوعه در پرواز و محدودیت‌ های امنیتی وجود دارد که باید به آن ها پایبند باشیم. این لیست براساس توصیه ‌ها و قوانین مربوطه توسط سازمان‌ ها تدوین شده است و ممکن است در هر کشور یا هر شرکت هواپیمایی مقررات متفاوتی نیز علاوه بر این ها وجود داشته باشد. در ادامه، لیست وسایل ممنوعه در پرواز خارجی برای خروج از ایران را ذکر می کنیم:

 • سکه طلا
 • آثار تاریخی کشور
 • فرش دست بافت ایرانی بیشتر از 20 متر مربع
 • تمامی وسایلی که با شئونات اسلامی مغایرت دارند
 • حیوان خانگی بدون مدارک شناسایی و محفظه مخصوص
 • لوازم نقره (شامل وسایل زینتی، تزئینی و غیره) بیشتر از 3 کیلوگرم
 • انواع زیورآلات (مانند طلا، نقره، پلاتین و غیره) بیشتر از 150 گرم

لیست وسایل غیر مجاز در هواپیما برای پروازهایی که از خارج به ایران می آیند نیز شامل موارد زیر می شود. آشنایی با این موارد به شما در مدیریت میزان بار کمک کرده و دیگر با مساله اضافه بار هواپیما نیز مواجه نخواهید شد.

 • سگ و گربه
 • بیشتر از یک پاکت سیگار
 • کالاهای نو با ارزش بیشتر از 80 دلار
 • داروها و مکمل های خارجی بدون مجوز از وزارت بهداشت
 • انواع زیورآلات (مانند طلا، نقره، پلاتین و غیره) بیشتر از 150 گرم
 • حیوان بدون مدارک شناسایی و محفظه مخصوص و مجوز از سازمان بهداشت و حفاظت محیط زیست

مهم است که قبل از سفر خارجی، پیش از خرید بلیت هواپیما، با قوانین و مقررات امنیتی مربوط به کشور مقصد آشنا شوید و لیست کامل وسایل ممنوعه در پرواز را بررسی کنید. همچنین، توصیه می ‌شود با شرکت هواپیمایی یا نمایندگی مسافرتی خود تماس بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که همه نکات امنیتی را در بستن چمدان برای مهاجرت یا مسافرت رعایت کرده ‌اید.

وسایل غیر مجاز در هواپیما

وسایل غیر مجاز در هواپیما شامل چه مواردی می باشد؟

لیست وسایل ممنوعه در پرواز داخلی معمولاً کمتر از پروازهای خارجی است. اما برای داشتن یک مسافرت خوب همچنان باید توصیه ‌ها و مقررات امنیتی مربوط به شرکت هواپیمایی را رعایت کنید. در ادامه، به طور کلی لیست وسایل غیر مجاز در هواپیما را ذکر می ‌کنیم:

 • اشیاء تیز و برنده: ابزارهای تیز مانند انواع چاقو، قیچی، تيغ موكت بری و کاتر، خنجر، پنجه بکس، ناخن گير، تيغ ريش تراشی و جراحی، انواع شیشه، ماشین ریش تراشی، انواع سرنگ و آمپول
 • اسلحه و مواد قابل اشتعال: انواع سلاح ‌های گرم و سرد، گاز اشك آور، مایعات و گازهای سريع الاشتعال، مواد آتش زا، فشفشه، ترقه، بمب، دینامیت، باروت، مواد رادیواکتیو، انواع سم، اسيد، سركه، انواع فشنگ، اسلحه اسباب بازی، کبریت و فندک
 • وسایل ورزشی: تیر و کمان، دارت، چوب اسکی، چوب بیلیارد، چوب گلف، چوب بیسبال، لوازم هاکی
 • ابزارآلات: انواع سیم و طناب، دریل برقی، پيچ گوشتی، چکش، آچار، باتری، ابزارآلات اسباب بازی
 • وسایل باتری خور: ماشین ریش تراش، مسواک برقی، سشوار
 • داروها: آمپول‌ های دارای متادون، شربت ‌های هیدروکسی‌ زینو، مرفین

توجه داشته باشید که این لیست مربوط به وسایل ممنوعه ای است که نمی توانید آن ها را با خود در ساک دستی یا در کیف گردنی مسافرتی در داخل هواپیما داشته باشید. اما برای مثال وسایلی مانند ناخن گیر، سشوار، مسواک برقی، ابزار آلات، دارها و غیره را می توانید در چمدان هارد کیس یا سایر انواع چمدان قرار داده و به قسمت بار تحویل دهید.

مایعات و مواد غذایی ممنوع در هواپیما

مایعات و مواد غذایی ممنوع در هواپیما

شاید در بررسی لیست اشیا ممنوعه‌ در پرواز و کابین هواپیما به مایعات و مواد غذایی نیز برخورده باشید و این سوال برای شما پیش آمده باشد که آیا نمی توانید هیچ خوراکی در سفرهای هوایی به همراه خود داشته باشید؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که همراه داشتن مواد خوراکی مانند انواع کیک، کلوچه، بیسکوئیت، آجیل و غیره به صورت بسته بندی شده هیچ مانعی ندارد. اما به همراه داشتن خوراکی های ژله ای، مایعات بیشتر از 100 میلی لیتر، برخی از کنسروها و مشروبات الکلی در هواپیما ممنوع است.

آشنایی با وسایل ممنوعه در پرواز از جمله نکات مهم سفر است که به شما کمک می کند تا بدون هیچ درگیری و مشکلی سفر کنید.

وسایل ممنوعه در پرواز

جمع بندی

در این نوشته اطلاعات کاملی در مورد وسایل ممنوعه در پرواز ارائه شد و لیست اشیا ممنوعه‌ در پرواز و کابین هواپیما را بررسی کردیم. همان طور که اشاره شد آشنایی با وسایل ممنوعه در پرواز داخلی و خارجی به شما کمک می کند تا سفر بهتری داشته باشید و قبل یا در طول سفر با هیچ مشکل و درگیری روبرو نشوید. این موضوع خصوصا برای افرادی که می پرسند چطور وسایل سفر را در یک چمدان کوچک جا دهیم؟ نیز اهمیت دارد. زیرا ممکن است برخی از وسایلی که برای سفر برداشته اند از جمله وسایل ممنوعه باشد و با آشنایی با این لیست آن وسایل را از میان لوازم سفر خود کنار بگذارند.

آشنایی با این لیست و رعایت موارد ذکر شده به شما کمک می کند تا فرایند عبور از گیت های فرودگاه و رسیدن به هواپیما را با سرعت بیشتری سپری کرده و در طول سفر آرامش بیشتری داشته باشید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *